Kosmetyki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat kosmetyków.

Kosmetyki do opalania - interesujące fakty i porady

Kosmetyki do opalania stanowią ważny segment rynku kosmetycznego. Są niezbędne, ponieważ słońce nie zawsze sprzyja skórze. Istotna jest jej ochrona (szczególnie skóra dzieci), by dłużej zachować młody wygląd.

Kosmetyki do opalania swoją popularność zawdzięczają w głównej mierze rozwojowi wiedzy dotyczącej sposobu oddziaływania słońca na skórę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie wiedzieliśmy ani o dziurze ozonowej, ani też o destrukcyjnym wpływie promieni UVA oraz UVB na skórę i nie przypuszczaliśmy, że bez odpowiednich kosmetyków do opalania lepiej nie wystawiać ciała na słońce. Rozwój wiedzy w tym zakresie zaowocował poprawą świadomości konsumentów, efektem czego jest rosnąca gama kosmetyków do opalania i po opalaniu.

Po co stosujemy kosmetyki do opalania?

Kosmetyki do opalania mają dwie podstawowe funkcje – ochronną oraz pielęgnacyjną. Tego rodzaju specyfiki mają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przyczyniających się do przyspieszenia procesów starzenia. Z drugiej zaś strony mają gwarantować piękną i trwałą opaleniznę.

O tym, jakie kosmetyki do opalania powinniśmy stosować, decyduje nasza skóra, a dokładniej mówiąc - zawartość w niej barwnika. W zależności od naszej karnacji stosujemy preparaty z filtrem o różnym stopniu przepuszczalności. Ciemna karnacja, brak pigmentacji w postaci pieprzyków i ciemne włosy pozwalają na stosowanie kosmetyków z niższym filtrem. Jasna, wrażliwa na słońce skóra wymaga tego, by preparaty do opalania były maksymalnie mocne, a nawet blokujące promienie (SPF powyżej 60).

Warto mieć świadomość, że bez względu na karnację każda skóra wymaga tego, by kosmetyki z filtrem były aplikowane regularnie, a ich ubytek stale uzupełniany (szczególnie, gdy wchodzimy do wody). Istotne znaczenie mają również specyfiki po opalaniu, które pozwalają na złagodzenie podrażnień, przyspieszają produkcję barwnika w skórze oraz utrwalają kolor opalenizny.

Kosmetyki do opalania dla dzieci

Latem szczególnie musimy zadbać o dzieci – ich skóra jest cieńsza i przez to bardziej wrażliwa. Kosmetyki do opalania dla najmłodszych są podstawą nawet wtedy, gdy nie mamy w planach kilkugodzinnego plażowania, lecz zamierzamy pospacerować, korzystając z dobrodziejstwa wakacyjnego słońca.

W przypadku kosmetyków do opalania dla dzieci stosuje się blokery, które pozwalają na długie przebywanie na słońcu bez ryzyka poparzenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że żadne specyfiki (nawet te pochodzące od sprawdzonych marek, np. Nivea, Soleo) nie gwarantują długotrwałej ochrony. Nawet wtedy, gdy stosujemy specyfiki posiadające fototrwały filtr (nierozpadający się pod wpływem światła), koniecznością jest regularnie ich aplikowanie.

Kupując produkty dla dzieci, warto zainwestować w profesjonalne kosmetyki do opalania, aby mieć pewność, że nasza pociecha jest w pełni chroniona przed negatywnym działanie promieni słonecznych.

Kosmetyki do opalania twarzy

Szczególną uwagę w lecie – i to nie tylko idąc na plażę – należy poświęcić twarzy. To ona przyjmuje najwięcej słońca, dlatego tak ważna jest jej ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Spalona słońcem skóra robi się szara, sucha i szybciej się starzeje, a zmarszczek, których nabawimy podczas „kąpieli słonecznej” nie usunie żaden krem.

Dlatego kosmetyki do opalania twarzy muszą mieć wysoki filtr, a jednocześnie być delikatne dla wrażliwej skóry – zwłaszcza, że specyfik nałożyć musimy również w okolicach oczu.

Opalanie w solarium

Szczególną kategorię kosmetyków do opalania stanowią kosmetyki stosowane w solarium. Bardzo często kobiety, korzystające ze sztucznych promieni słonecznych zapominają o tym, że lampy w solarium działają dokładnie tak samo jak słońce - również mogą niszczyć skórę.

Zaletą takich specyfików jest nie tylko ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, ale również przedłużenie efektów uzyskanej opalenizny.

Warto mieć świadomość, że kosmetyki do opalania w solarium różnią się składem od tradycyjnych specyfików stosowanych na plaży, nie muszą być też odporne na działanie wody.

By wybrać najlepsze preparaty przeznaczone do opalania w solarium, warto poradzić się kosmetyczki.