Kosmetyki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat kosmetyków.

Kosmetyki naturalne - interesujące fakty i porady

Naturalne kosmetyki do twarzy i ciała cieszą się coraz większą popularnością. Nie zawierają konserwantów ani innych substancji chemicznych mogących wywoływać podrażnienia. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób wybierać preparaty pochodzenia naturalnego.

Kosmetyki naturalne pojawiły się na rynku w odpowiedzi na rosnącą świadomość ekologiczną oraz rosnącą liczbę alergii cywilizacyjnych. Standardowe specyfiki, stworzone na bazie sztucznych składników, konserwantów i chemicznych dodatków mogą powodować podrażnienia skóry i alergie. To właśnie stąd wynika zainteresowanie konsumentów kosmetykami naturalnymi - potencjalnie bardziej bezpiecznymi dla zdrowia i skóry.

Początkowo preparaty naturalne tworzone były na własne potrzeby w warunkach domowych. Rozwojowi tej idei sprzyjał Internet, dzięki któremu bez większych trudności przepisy były udostępniane przez osoby tworzące tego rodzaju specyfiki. Z czasem pojawiły się firmy, które zaczęły specjalizować się w tworzeniu kosmetyków naturalnych. Teraz na całym świecie istnieje wiele koncernów produkujących preparaty pochodzenia naturalnego. Producent, który chce wejść na rynek takich specyfików musi jednak przestrzegać procesu produkcji oraz trzymać się zasad dotyczących niestosowania określonych składników. Pilnować tego mają organizacje certyfikujące. Niestety nie ma jeszcze jednolitych przepisów na temat naturalnych kosmetyków, które umożliwiałyby konsumentowi dokładnie sprawdzić czy dany preparaty faktycznie ma pochodzenie naturalne.

Jak kupić faktycznie naturalne kosmetyki?

Kosmetyki naturalne, pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków, a pochodzące ze składników roślinnych i zwierzęcych powszechnie uważane są za produkty kosztowne. Nie wszystkie jednak preparaty tego rodzaju są w rzeczywistości drogie. Tanie specyfiki kupimy od mniejszych, lokalnych producentów, którzy głównie stawiają na jakość, a nie ilość sprzedanych kosmetyków. W dość atrakcyjnej cenie spotkać można też francuskie kosmetyki naturalne (kraj ten ma dłuższą historię niż Polska w zakresie wprowadzania takich produktów na rynek i dlatego ich propozycje są nierzadko nawet tańsze niż polskie kosmetyki naturalne).

Przy zakupie kosmetyków naturalnych trzeba zachować szczególną czujność. Nie zawsze pod nazwą tą kryje się to, czego oczekujemy. Jako kosmetyki naturalne sklepy często reklamują preparaty, do produkcji których wprawdzie wykorzystano naturalne składniki, ale sam kosmetyk przeszedł potem tak długą drogę przetwarzania, że z tym co rozumiemy pod pojęciem naturalnego specyfiku, mają one niewiele wspólnego.

Jak zatem rozpoznać rzeczywiście naturalne kosmetyki? Przede wszystkim należy śledzić skład umieszczony na opakowaniu. Preparaty pochodzenia naturalnego bez konserwantów taką informację mają podaną na opakowaniu. Producent musi bowiem umieszczać dane faktyczne, co wynika z procesu certyfikacji. Przykładem mogą być naturalne kosmetyki z Morza Martwego – na rynku znajdziemy produkty od kilku producentów, ale nie wszystkie dostępne kosmetyki są pozbawione konserwantów. Jeśli więc chcemy, aby nasze kosmetyki naturalne były prawdziwe - bez sztucznych dodatków, musimy upewnić się, zerkając na informację na opakowaniu lub ulotce.

Oczywiście zawsze mamy pewność, że konserwantów nie dodano wtedy, kiedy przygotowujemy naturalne kosmetyki domowej roboty. Przepisy na takie własnoręcznie przygotowane specyfiki znaleźć można zarówno w specjalistycznej literaturze, jak i w serwisach internetowych. Forum poświęcone kosmetologii będzie tu też niezwykle przydatne.

Dla kogo przeznaczane są głównie kosmetyki naturalne?

Takich kosmetyków powinny używać wszystkie osoby z problemami skórnymi, np. alergie, uczulenia, wrażliwość i skłonność do podrażnień. Stosowanie naturalnych preparatów zapewni im bowiem bezpieczeństwo i brak reakcji alergicznych. W ofercie sklepów znajdują się nie tylko pielęgnacyjne naturalne preparaty do twarzy, ale również do całego ciała oraz naturalne kosmetyki kolorowe. Każdy rodzic powinien też wypróbować specyfiki naturalne dla dzieci, zważywszy, że obecnie ponad połowa maluchów cierpi na problemy skórne. Takie preparaty mogą pomóc załagodzić, a nawet wyeliminować problem.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze kosmetyki naturalne nigdy nie dadzą 100% pewności braku alergii czy uczulenia.