Kosmetyki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat kosmetyków.

Kosmetyki dla dzieci - interesujące fakty i porady

Szczególną kategorią kosmetycznych preparatów są kosmetyki dla dzieci i niemowląt. W wielu przypadkach sprawdzą się ekologiczne i naturalne specyfiki. Warto wiedzieć, gdzie je kupować.

Kosmetyki dla dzieci stanowią bardzo specyficzną grupę specyfików. Można ją podzielić na dwie kategorie – preparatów pielęgnacyjnych dla dzieci przeznaczonych do dbania o specyficzne potrzeby skóry dziecka, oraz kosmetyków stylizowanych na specyfiki dla dorosłych przeznaczonych dla dzieci kilkuletnich - głównie dziewczynek.

Jakie kosmetyki dla dzieci są najlepsze?

Na to pytanie w zasadzie nie ma dobrej odpowiedzi. Pielęgnacyjne kosmetyki dla dzieci i niemowląt to przede wszystkim preparaty bezpieczne. Nie zawierają one składników, które mogą podrażnić delikatną i wrażliwą skórę dziecka, uczulić je lub spowodować jakiekolwiek problemy skórne. Tak naprawdę producentów kosmetyków dla dzieci – ze względu na konieczność idealnej kontroli procesu produkcji – wcale nie ma tak wielu. A i tak zdarza się, że określone specyfiki kosmetyczne dla najmłodszych nie będą odpowiednie dla danego malucha. Dlatego każdy rodzic, kupując dziecku nowy szampon czy zasypkę, powinien sprawdzić skład preparatu, aby przekonać się, czy nie zawiera on składników mogących wywołać reakcję alergiczną.

Wielu rodziców ceni naturalne kosmetyki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze skóra maluchów toleruje tego rodzaju specyfiki. Zdarza się, że naturalne ekstrakty mogą podrażniać delikatną jego skórę. Najbardziej delikatne kosmetyki dla dzieci to specyfiki dla alergików, przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do reakcji uczuleniowej. Takie preparaty dostępne są przede wszystkim w aptekach.

Jak dobierać kosmetyki dla dzieci?

Pierwsze dziecięce specyfiki, z jakimi styka się rodzic, to z reguły darmowe kosmetyki dla dzieci otrzymywane jeszcze w szpitalu. Pierwsza paczka takich próbek pozwala zorientować się czy dana marka odpowiada maluchowi, a wybrane preparaty dziecięce nie uczulają go. W zestawach znajdują się zazwyczaj kosmetyki do kąpieli dla dzieci, zestawy kremów i zasypek. Po wypróbowaniu takiego zestawu rodzic wie, jakie składniki kosmetyków są dobrze tolerowane przez skórę dziecka, zapewniając bezpieczeństwo ich stosowania.

Kosmetyki dla dzieci z problemami skórnymi

Niektóre dzieci mają na tyle wrażliwą skórę bądź cierpią na schorzenia skórne, co wyklucza możliwość stosowania standardowych kosmetyków pielęgnacyjnych dla najmłodszych. W takiej sytuacji rodzice zwykle zmuszeni się sięgać po specjalne preparaty dla dzieci z AZS (atopowym zapaleniem skóry) lub specyfiki dla maluchów do skóry ze skłonnością do alergii.

W przypadku problemów skórnych koniecznością będą również odpowiednie kosmetyki dla dzieci chroniące skórę przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W taki kosmetyk należy zaopatrzyć się nie tylko przed planowanym wyjazdem na wakacje, ale na lato w ogóle - nawet, gdy tylko spacerujemy po parku.

Kosmetyki dla dzieci starszych

Coraz bardziej popularne stają się dziecięce kosmetyki do makijażu, perfumy i specyfiki do pielęgnacji skóry, będące odpowiednikami preparatów dla osób dorosłych.

Takie produkty dostępne są głównie w sklepach z zabawkami. Warto jednak zachować czujność i ostrożność, ponieważ nie zawsze są one przygotowywane w oparciu o obowiązujące normy. Dlatego też ich stosowanie może wywołać silne podrażnienia skóry, jeśli zawierają substancje nie spełniające kontroli jakości.